© 2020-2024 Powerşarj
[email protected] | +90 850 308 96 96
Back

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Ücretsiz mi?

Birçok şarj imkanı ücretsizken, bazıları da ücrete tabidir. Ayrıca aracınızı evde şarj ederek, hanelerdeki daha ucuz elektrik fiyatlarından yararlanabilirsiniz. DC hızlı şarj ise en pahalı şarj seçeneğidir.

Halka açık şarj noktalarında ücretsiz şarj

  • Aracınızın bataryasını doldurmak için uğrayabileceğiniz birçok halka açık şarj noktası mevcuttur. Ayrıca birçok işveren işyerlerine şarj noktaları kuruyor ve bu noktalara erişim çoğunlukla ücretsiz. Benzer şekilde, süpermarketlerde, alışveriş merkezlerinde, halka açık otoparklarda, sinemalarda vb. yerlerde şarj noktaları mevcuttur ve çoğu zaman müşterilerinin veya ziyaretçilerin kullanması için ücretsizdir. Ancak, halka açık noktalarda ücretsiz şarj imkanları olmasına rağmen çoğu elektrikli otomobil sahibi bataryalarını evde şarj etmektedir. Halka açık şarj istasyonları ise şüphesiz ekonomik olarak daha avantajlıdır. Bu nedenle planınızı önceden yapın ve ücretsiz şarjın keyfini çıkarın!

Elektrikli araç şarj fiyatlandırması

  • Ev şarjı: Çoğu elektrikli otomobil sahibi bataryasını evde şarj ediyor. Hane elektriğinin fiyatı ticari elektrik fiyatlarından daha ucuz olduğundan bu en ekonomik yöntemdir. Aracınızı evde şarj ederek, tükettiğiniz enerji kadar ödersiniz. Ev şarj cihazlarının çoğu, araçların genellikle 7,2 kWh elektrik kullanmaktadır. 50 kW kapasiteli plug-in elektrikli bir otomobilin tam olarak şarj olması yaklaşık 7 saat sürer.
  • Halka açık şarj: Ücretsiz kullanabileceğiniz birçok halka açık şarj istasyonu bulunmakla birlikte, bazıları da ücrete tabidir. Bunun için oturum veya üyelik bazında ödeme yapabilir veya ikisinin kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Fiyatlandırma, sağlayıcı ve bölgeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bazıları fiyatı kWh cinsinden kullanılan elektriğe göre hesaplarken, diğerleri dakika başına ücret almaktadır. Sürücüler genellikle kullandıkça öde esasına göre ödeme yapmayı tercih ederler ancak istasyon sahipleri daha fazla elektrikli araba sahibini düzenli uzun vadeli müşteri haline getirmek için üyelik yoluyla daha düşük ücretler önermektedir. Eğer mahallenizde bir halka açık şarj istasyonu varsa, bu iyi bir seçenek olabilir.
  • DC hızlı şarj: Bu en pahalı şarj türüdür, ancak zamanınız kısıtlıysa en doğru seçenek olacaktır. DC hızlı şarj cihazları bazı halka açık şarj istasyonlarında mevcuttur. Elektrikli bir aracın bataryasının %80’ini 30 ila 60 dakikada doldurabilir.
Powerşarj Team
Powerşarj Team
https://www.powersarj.com
Temiz enerji ile kesintisiz yolculuk 🌳 Ulaşımın geleceğine beraber gidelim 🚗⚡

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir