© 2020-2024 Powerşarj
[email protected] | +90 850 308 96 96
Back

Elektrikli Araçlarda AC ve DC Şarj Farkı

AC (Alternatif Akım) ve DC (Doğru Akım) şarj arasındaki temel fark, AC şarjda şebekeden gelen alternatif akımın doğrudan elektrikli araca aktarılması, DC şarjda ise akımın doğru akıma dönüştürülerek direk araç bataryasını beslemesidir.

Diğer bir fark ise, AC şarjda elektriği bataryanın depolayabileceği hâle getiren araç içi şarj sistemi iken DC şarjda bu dönüşümü şarj istasyonu gerçekleştirmektedir.

AC şarjda normal bir elektrikli otomobilin en yüksek şarj hızı 22 kW seviyesindedir. DC şarjda ise bugün 360 kW hızda şarj olabilen araçlar bulunmaktadır. Tesla Semi gibi elektrikli ağır vasıtaların birkaç MW hızda ultra hızlı şarj olmasını da yine DC şarj mümkün kılmaktadır.

AC (Alternatif Akım) şarj

Elektrikli araçlar söz konusu olduğunda, dönüştürücü araca yerleştirilmiştir. Gerçekten bir dönüştürücü olmasına rağmen buna “araç üstü şarj cihazı” deniyor. Gücü AC’den DC’ye dönüştürür ve ardından bu gücü aracın bataryasına yönlendirir. Bu, günümüzde elektrikli araçlar için en yaygın şarj yöntemidir ve çoğu şarj cihazı AC gücünü kullanır.

DC (Doğru Akım) şarj

Şebekeden gelen güç her zaman AC’dir. AC şarj ile DC şarj arasındaki fark, AC gücün dönüştürüldüğü yerdir; aracın içinde veya dışında. AC şarj cihazlarının aksine, bir DC şarj cihazında dönüştürücü, şarj cihazının içinde bulunur. Bu, gücü doğrudan aracın bataryasına besleyebileceği ve dönüştürmek için yerleşik şarj cihazına ihtiyaç duymadığı anlamına gelir. DC şarj cihazları daha büyük, daha hızlı ve elektrikli araçlar söz konusu olduğunda heyecan verici bir buluştur.

AC ve DC şarjlarını nerede bulabilirim?

Bugün çevrenizdeki çoğu şarj istasyonu AC şarj kullanır. Normal şarj hızı, sahip olduğunuz araca ve şarj altyapısında mevcut olan güce bağlı olarak 22 kW’dır. Aracınızı evde veya işte şarj etmek için idealdir çünkü şarj için daha fazla zamana ihtiyacınız olur. Öte yandan DC şarj, şarj etmek için fazla zamanınızın olmadığı otoyollarda veya halka açık şarj istasyonlarında daha yaygındır. Ancak DC şarj, yalnızca hızlı şarj değil, aynı zamanda çift yönlü şarj imkanı sağladığı için müşteriler için yeni olanaklar sunarak evde de kullanılmaya başlıyor. Ayrıca Powerşarj istasyon haritamızdan size en yakın araç şarj istasyonunu bulabilir ve yol tarifi alabilirsiniz.

Powerşarj Team
Powerşarj Team
https://www.powersarj.com
Temiz enerji ile kesintisiz yolculuk 🌳 Ulaşımın geleceğine beraber gidelim 🚗⚡

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir